جستجو
هرگز آبسه دندان را با نشاسته درمان نکنید! ۸ روش خانگی بهتر
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۶ نویسنده : امین روغنیان

هرگز آبسه دندان را با نشاسته درمان نکنید! ۸ روش خانگی علمی

|310 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

احتمالا شما هم راهکارهای سایت های مختلف درباره درمان آبسه دندان با نشاسته را دیده باشید. قبل از هر چیز باید بدانید که غذای باکتری ها و عفونت آبسه دندان مواد قندی مانند نشاسته است. بنابراین با شست و شوی آبسه دهان با نشاسته باعث رشد و تکثیر باکتری ها و عفونت شدید و خطرناک می شوید. در این مقاله دندانپزشکان ایران به روش هایی که واقعا به درمان خانگی آبسه دهان و دندان کمک می کنند می پردازیم.

چرا نشاسته برای درمان آبسه دهان و دندان خطرناک است؟

درمان آبسه دندان با نشاسته: توصیه غیر پزشکی خطرناک!

با یک جست و جوی ساده در گوگل سایت های متعددی را میبینید که بدون هیچ علت پزشکی توصیه به استفاده از نشاسته برای عفونت دندان می کنند. اما آیا واقعا نشاسته آبسه دندان را درمان می کند یا باعث تشدید عفونت و احتمال افتادن دندان می شود؟ ابتدا باید بدانیم که:

نشاسته چیست؟

نشاسته خالص یک پودر سفید، نرم و بدون بو است که در آب یا الکل حل نمی شود. این ماده که توسط گیاهان تولید می شود یک پلی ساکارید متشکل از کربوهیدرات ها مانند گلوکز است. حالا نوبت سوال بعدی است:

چرا نشاسته برای درمان آبسه دهان و دندان خطرناک است؟

دلیل این موضوع باکتری هایی هستند که باعث آبسه و عفونت یا پوسیدگی دندان می شوند. این باکتری ها برای رشد و تولید مثل به مواد قندی (کربوهیدرات) مانند گلوکز نیاز دارند. (بیشتر درباره باکتری های ایجادکننده پوسیدگی دندان بخوانید)

به همین علت استفاده از نشاسته می تواند بهترین هدیه به باکتری های عفونت آبسه، یا به عبارتی بزرگترین اشتباه ممکن برای نابودی یا توقف روند رشد آنها باشد.

نظر دندانپزشکان درباره درمان آبسه دهان و دندان با نشاسته

همه دندانپزشکان متخصص معتقدند که برای درمان عفونت و آبسه دندان باید مصرف مواد قندی یا حاوی نشاسته را محدود کنید. زیرا قند و نشاسته غذای مورد علاقه باکتری ها است و میکروب ها با مصرف کربوهیدرات ها به سرعت تکثیر می شوند.

باکتری ها با مصرف نشاسته و قند غذای ما اسید تولید می کنند که نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شود، بلکه دهان و لثه را در معرض عفونت شدید قرار می دهد. طبق نظر بهترین دکترهای دندانپزشک:

“Cut down on sugary and starchy food – These ingredients are loved by bacteria, the bacteria can use sugars and starches to produce acids that make your mouth more susceptible to infection.”

درمان سریع ورم صورت بر اثر درد دندان یا بعد آبسه و عصب کشی + درمان خانگی

خطرات و عوارض درمان عفونت دندان با نشاسته

همیشه توصیه ما مراجعه به دندانپزشک و متخصص برای درمان مشکلات دندان مانند عفونت یا آبسه است. در صورت عدم درمان یا پیروی از توصیه های غیر پزشکی و باورهای غلط عامیانه مانند استفاده از نشاسته احتمال بروز عوارض خطرناک بوجود می آید.

عوارض شدید و خطرناک آبسه شامل سرایت عفونت باکتری به خون (و سایر اعضا) یا عفونت استخوان فک می شوند. در موارد شدید حتی ممکن است این عارضه باعث افتادن دندان یا حتی مرگ بیمار شود. بنابراین در مرحله اول بهتر است با دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

از طریق لیست زیر می توانید بصورت آنلاین از بهترین دندانپزشک شیراز نوبت ویزیت بگیرید.

در ادامه روش های خانگی (اما علمی) برای درمان عفونت و آبسه دندان از منابع معتبر پزشکی به شما معرفی می کنیم:

۸ روش واقعی درمان خانگی آبسه دندان

اکنون می دانید که استفاده از نشاسته برای درمان آبسه دهان و دندان چقدر خطرناک است. حالا می توانید از روش های خانگی زیر که مورد تایید دندانپزشکان است استفاده کنید:

۱. غرغره آب نمک: ساده ترین درمان خانگی آبسه دهان

نمک خاصیت ضد عفونی کننده قوی دارد و برای بسیاری از مشکلات دندانپزشکی مفید است. شما می توانید ۱ قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و از آن برای درمان آبسه دندان، عفونت لثه یا حتی دندان درد استفاده کنید.

۱. قرقره آب نمک: ساده ترین و بهترین درمان خانگی آبسه دهان

۲. شستشوی آبسه دندان با جوش شیرین

جوش شیرین نه تنها برای درمان عفونت دهان مانند آبسه مفید و موثر است، بلکه به جرمگیری دندان و از بین بردن پلاک دندان نیز کمک می کند.

کافیست نصف قاشق جوش شیرین را با کمی نمک در نصف لیوان آب مخلوط کنید و محلول حاصل را در دهان بچرخانید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید تا میزان عفونت کم شود.

فواید جرم‌گیری: چرا و هرچند وقت یکبار جرم گیری دندان انجام دهیم؟

سایر روش های درمان آبسه دهان در خانه به گفته دندانپزشکان

همچنین می توانید از روش های خانگی و در دسترس زیر استفاده کنید که توسط دندانپزشکان Healthline تایید می شود:

۳. کمپرس سرد: کمک به کاهش التهاب آبسه

۴. روغن میخک: میخک خاصیت تسکین درد و ضد باکتری بسیار قوی دارد.

۵. آویشن: شاید بدانید که آویشن ضد عفونی کننده قوی است و تاثیر مطلوبی در درمان آبسه دارد.

۶. سیر: سیر را له کنید و مستقیم روی محل عفونت بمالید. سیر باکتری و آبسه را از بین می برد.

۷. هیدروژن پراکسید: محلول ۱ تا ۳٪ آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن برای دندان کاربرد ضد عفونی و ضد التهابی قوی دارد.

۸. دهانشویه آنتی باکتریال

توصیه دندانپزشکان ایران

با کمک روش های بالا مانند جوش شیرین، آب نمک و ضد عفونی کننده های طبیعی در خانه می توانید تا . اگر وضعیت بهتر نشد برای درمان مشکلات دهان و دندان مانند عفونت، همیشه بهترین راه مراجعه به دکتر دندانپزشک است. شما می توانید از طریق دندانپزشکان ایران از بهترین متخصصان دهان و دندان شیراز، تهران یا شهر خود نوبت بگیرید.

منبع: مقالات دندانپزشکی پیشگیری از عفونت و آبسه GentleDental و Healthline

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (3 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای هرگز آبسه دندان را با نشاسته درمان نکنید! ۸ روش خانگی علمی ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل