جستجو
درد ایمپلنت دندان
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ نویسنده : رکسانا سروش

چه عواملی درد ایمپلنت دندان را بدتر می‌کنند؟ راه های تسکین درد ایمپلنت دندان چیست ؟

|727 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

درد ایمپلنت دندان

به تازگی یا چند ماهی است عمل ایمپلنت گذاری دندان را انجام داده اید و هنوز درد دارید؟ علت درد را نمی‌دانید؟ می‌خواهید راه تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت را بدانید؟ پس حتما این مقاله را بخوانید تا درباره عواملی که درد ایمپلنت دندان را بیشتر می کند و راه های تسکین این درد با شما صحبت کنیم.

روند احساس درد در دهان پس از انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت

تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت : یک هفته اول

بعد از عمل تا 5 یا 7 روز بعد از آن تجربه درد طبیعی است. در این هفته مصرف داروهای مسکنی مثل ایبوپروفن میتواند به تسکین درد بعد از عمل ایمپلنت کمک زیادی بکند.

تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت : بعد از 2 هفته

معمولا از 10 روز تا 2 هفته پس از عمل ایمپلنت دندان بیمار دیگر نباید هیچگونه دردی را تجربه کند. اگر هنوز درد دارید باید به دندانپزشک متخصص خود اطلاع دهید.

علت درد ایمپلنت دندان بعد از حدود 3 تا 4ماه بعد از عمل

اگر بعد از گذشت 3 یا 4 ماه از عمل کاشت ایمپلنت دندان درد داشتید، دلیل این درد را باید در موارد زیر جستجو کنید:

 • احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی که اجازه بهبود را به دهان نمیدهند
 • کاهش خونرسانی به اطراف ایمپلنت
 • تاثیرات منفی برخی از داروها
 • عدم توجه به سلامتی و بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • بروز عفونت مزمن
 • مشکل اضافه بار
 • شکست ایمپلنت
 • بروز واکنش آلرژیک در پاسخ به ایمپلنت
 • وارد شدن آسیب به عصب

چنانچه هر کدام از موارد بالا را تجربه میکنید باید فورا به متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید.

بعد از گذشت 1 سال یا بیشتر

در موارد بسیار بسیار نادر این احتمال وجود دارد که بیمار بعد از گذشت 1 سال از عمل همچنان درد جزئی تجربه کند. احتمالا این درد ناشی از موارد زیر است:

 • سیگار کشیدن
 • فرآیند بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها به هر روش
 • عدم توجه به بهداشت عمومی و خصوصا بهداشت دهان
 • آسیب دیدگی لثه در اطراف ایمپلنت
 • عفونت دهان و دندان

به طور مشابه هر کدام از موارد بالا را که تجربه کردید به متخصص یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

فاکتورهای موثر در افزایش درد ایمپلنت دندان

شل شدن هیلینگ‌گپ (یک قطعه کوچک روی ایمپلنت که فلزی است)

این امکان وجود دارد که پیچ ایمپلنت شل شود. دندانپزشک در این مواقع باید کلاهک ایمپلنت را بردارد، آن را تمیز کرده و دوباره نصب کند. اگر اینکار انجام نشود بیمار درد ایمپلنت دندان را تجریه خواهد کرد.

شل بودن ایمپلنت

کسانی که قصد کاشت ایمپلنت دارند باید دارای بافت استخوانی مناسبی باشند. اگر فک بیمار از تراکم استخوانی خوبی برخوردار نباشد ایمپلنت میتواند به فک آسیب بزند و شل شود. این میتواند باعث بروز درد دندان و فک شود.

بروز عفونت

چنانچه کوچکترین عفونتی در بافت لثه ایجاد شود بیمار میتواند درد زیادی را تجربه کند. بنابراین بیمار باید با احساس یا مشاهده علایم عفونت لثه، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کند. اگر عفونت زود تشخیص داده نشود احتمال شکست نتیجه عمل بالا است و بیمار به شدت درد ایمپلنت را احساس خواهد کرد.

پس‌زدن جزئی تا کامل ایمپلنت بکار رفته

اگر عمل به درستی صورت گیرد پایه ایمپلنت به راحتی به استخوان فک می‌چسپد و محکم می‌شود. اما اگر چنین نشود ممکن است استخوان اجازه چسپیدن ایمپلنت را به خود ندهد. درنتیجه ایمپلنت شل شده و بسیار دردناک خواهد شد.

وارد شدن آسیب به استخوان

یکی از موارد نادر حین کاشت ایمپلنت سوختگی استخوان است. دریل میتواند گرما ایجاد کند و باعث صدمه دیدن استخوان شود. اگر آسیب جدی باشد، جراح و متخصص ایمپلنت باید قطعه و استخوان آسیب دیده را بردارد.

صدمه دیدن عروق عصبی

اینکه عصب یا عروق عصبی طی این عمل آسیب ببینند بسیار نادر است. بروز این اتفاق به جراح و متخصص ایمپلنت بستگی دارد. اگر او حین دریل کردن به عصب آسیب بزند، بیمار درد زیادی را تجربه میکند و احتمالا باید ایمپلنت دندان برداشته شود.

راه های تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت دندان

راه های زیادی برای خلاص شدن از شر درد دندان بعد از عمل ایمپلنت گذاری وجود دارد. برخی از این راه حل ها عبارتند از:

مراجعه به یک متخصص ایمپلنت باتجربه یا مطب دندانپزشکی معتبر

برخی از افراد به دلیل اینکه فلان دندانپزشک یا فلان کلینیک قیمت های بسیار پایینی دارند برای کاشت ایمپلنت خود دچار اشتباه میشوند. ایمپلنت های ارزان قیمت همیشه گزینه مناسبی برای شما نیستند. انتخاب نوع ایمپلنت و متخصص ایمپلنت مستقیما روی تجربه درد بعد از عمل ایمپلنت تاثیرگذار است. به زبان بسیار ساده و به قول معروف گفتنی “هرچی پول بدی همونقدر آش میخوری”. پس برای کمک به برای تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت از همان ابتدا به یک کلینیک خوب مراجعه کنید.

تمام دستورالعمل های متخصص ایمپلنت را مو به مو انجام دهید

بعد از عمل، دندانپزشک به شما توصیه هایی ارائه میدهد. برای مثال نحوه غذا خوردن، رژیم غذایی احتمالی، نگهداری از ایمپلنت، تمیز کرن دندان ها و راه های تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت را ارئه میدهد. به تمامی این توصیه ها گوش کنید و آن ها را انجام دهید.

داروی خود را مصرف کنید یا دوز آن را تغییر دهید

برای درمان درد ایمپلنت معمولا برای شما دارو تجویز میشود. اگر حس کردید که دارهای تجویزی نمیتوانند تمام درد شما را تسکین دهند حتما با جراح خود صحبت کنید تا داروهای دیگر یا همان داروها را با دوز بالاتر برایتان تجویز کند.

از کیسه یخ استفاده کنید

حتما بعد از عمل باید دست کم تا 2 روز از کمپرس یخ یا کیسه آی یخ روی گونه استفاده کنید. سرمای کمپرس یخ باعث کاهش تورم و درد دندان می‌شود.

آب نمک را فراموش نکنید

استفاده از آب نمک همیشه برای حفظ سلامت دهان و دندان ایده خوبی است. قرقره کردن آب نمک بعد از عمل می تواند تا حد زیادی باعث کاهش درد ایمپلنت دندان شود. زیرا نمک می تواند جلوی رشد عفونت را بگیرد.

مراقب خورد و خوراک خودتان باشید

تا زمان اتصال کامل ایمپلنت به بافت استخوانی و تثبیت موقعیت آن لطفا از مصرف مواد غذایی سفت و سخت خودداری کنید. به جای این غذاها سعی کنید که رو به خوردن مواد غذایی نرم و البته خنک بیاورید.

بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید

برای کاهش درد ایمپلنت دندان حتما هر روز حداقل 3 بار دندان های خود را با مسواک نرم بشویید اما از دو روز بعد عمل ایمپلنت دندان شروع به مسواک زدن کنید.

خوب استراحت کنید

عمل کاشت ایمپلنت نیز مشابه سایر اعمال دیگری که بر روی بدن انجام میشود نیازمند طی کردن دوره نقاهت است. تا مدتی بعد از عمل باید به خودتان و البته دهان و فک خود استراحت بیشتری بدهید. هرچه آرامش و استراحت شما بیشتر باشد بازیابی و بهبودی شما زودتر اتفاق خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید : کاشت ایمپلنت در شیراز

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای چه عواملی درد ایمپلنت دندان را بدتر می‌کنند؟ راه های تسکین درد ایمپلنت دندان چیست ؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل