جستجو
دندان های کج شده
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۹/۰۵ نویسنده : رکسانا سروش

آیا می ‌توان دندان های کج شده را صاف کرد؟

|3168 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

دندان های کج شده

تصمیم به صاف دندان های کج شده ، یک تصمیم شخصی است. برای بسیاری از افراد، کمبود بودجه یا عدم حمایت بیمه سلامت دندان، ممکن است در تصمیم گیری برای صاف کردن دندان ها تأثیر بگذارد. مسائل بهداشتی کلی شخص نیز ممکن است در تصمیم گیری برای درمان کج شدن دندان نقش داشته باشد.

اگر به شخصه از کج بودن دندان های خود ناراضی هستید و با ظاهر خود مشکل دارید، مراجعه به متخصص ارتودنسی و تن دادن به درمان های آن می‌تواند بهترین گزینه پیش روی شما باشد. در این مقاله به نحوه درمان دندان های کج در ارتودنسی خواهیم پرداخت. اگر دندان کج دارید و می‌خواهید بدانید که آیا راهی برای صاف کردن آن ها وجود دارد یا نه، حتما این مقاله را بخوانید.

بهترین متخصص ارتودنسی در شیراز را با کلیک مشاهده کنید.

چگونه می‌توانم دندان نامرتب و کج خود را صاف کنم؟

اگر متوجه فرم نامناسب دندان های خود شده اید و قصد درمان آن ها را دارید، نباید نگران چیزی باشید. خوشبختانه برای صاف کردن دندان های شما، روش ها و درمان های متنوعی در دسترس است.

اولین کاری که برای صاف کردن دندان های خود می‌توانید انجام دهید این است که با دندانپزشک یا ارتودنیست خود صحبت کنید. دندانپزشکان با ارزیابی کامل شما، بهترین درمان ممکن را برای شما انتخاب خواهند کرد. به احتمال زیاد اولین پیشنهاد متخصص ارتودنسی برای شما، استفاده از بریس خواهد بود.

بریس ها برای افراد مختلف و در هر سنی گزینه مناسبی برای هماهنگ و صاف کردن دندان ها هستند. این ابزار ممکن است برای کودکانی که هنوز ساختارهای فک و دهان آن ها در حال رشد است و قابلیت انعطاف پذیری دارد بسیار مناسبتر باشد.

بسته به نوع بریس‌ هایی که انتخاب می‌کنید و شدت مشکلی که دارید، بین 2 تا 3 سال باید از بریس ارتودنسی استفاده کنید. جراحی ردیف کردن دندان گزینه دیگری است که باید در نظر گرفته شود. و به طور معمول در این روش زمان کمتری برای رسیدن به نتایج مطلوب صرف خواهد شد.

در ادامه با درمان های رایج کج بودن دندان ها بیشتر آشنا خواهید شد:

بریس های فلزی (Metal braces)

بریس های فلزی ثابت شامل اجزایی مثل براکت، بند و سیم هایی انعطاف پذیر هستند که به دندان ها متصل می‌شوند. این بریس ها ممکن است برای کسی که مشکلات پیچیده تر دندانی دارد، انتخاب بهتری باشد.

بعضی اوقات، علاوه بر اعمال بریس ثابت، به ابزاری به نام هدگیر نیز نیاز است. هدگیرها معمولاً فقط در شب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آغاز اولین استفاده از این ابزار فلزی مدت زمان بسیار زیادی می‌گذرد. اکنون و در این زمان پیشرفت ها قابل توجهی در خصوص این بریس‌ها رخ داده است. سایز براکت های مورد استفاده در این بریس‌ها کوچکتر شده و کارگذاری آن ها نیز بسیار آسانتر از سابق است.

بریس های سرامیکی (Ceramic braces)

نوع سرامیکی بریس‌ها و سیم های قوس دار اتصال دهنده آن ها کاملا شفاف و واضح هستند. این نوع از ابزار صاف کننده دندان در انواع رنگ های مختلف وجود دارند و میتوانند گزینه مناسبی برای صاف کردن دندان های کج شده باشد.

روند صاف کردن کجی دندان ها در این روش، درست همانند استفاده از براکت های فلزی است، اگرچه براکت های سرامیکی مستعد لکه دار شدن و شکسته شدن هستند.

بریس‌های نامرئی (Invisible braces)

بریس نامرئی همانند Invisalign تقریباً نامرئی هستند. این ابزار میتوانند هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان مورد استفاده قرار بگیرند.

این نوع بریسها جهت درمان کج شدن دندان ها، برای هر شخصی منحصر به فرد هستند و متناسب با دندان های هر شخص ساخته می‌شوند. آن‌ها مانند محافظ و گارد دهان و دندان روی دندان ها قرار می گیرند. و ماهیانه دو بار برداشته می شوند و جایگزین می شوند. استفاده از این ابزار برای درمان موارد شدید عدم تراز دند ان ها توصیه نمی‌شود.

استفاده از بریس‌های نامرئی ممکن است برای صاف کردن دندان ها نسبت به بریس‌های سنتی و فلزی نیازمند مدت زمان بیشتر طول باشد.

بریس های زبانی یا لینگوئینال (Lingual braces)

سطوح زبانی در دهان شما به بخش هایی از دهان اشاره دارد که مجاور با طرفین زبان شما هستند. بریس های زبانی شکل دیگری از بریس های نامرئی هستند. این بریس‌ها همانند نوع فلزی و مرسوم هستند. با این تفاوت که به سطح داخلی و پشتی دندان ها متصل می‌شوند و از بیرون دیده نمی‌شوند.

جراحی ردیف و مرتب کردن دندان های کج شده

انجام عمل جراحی یکی دیگر از روش هایی ایت که میتوان با کمک آن دندان کج را صاف کرد. انجام این روش جراحی زمان مرتب و صاف شدن دندان ها را کاهش خواهد داد و جایگزین مناسبی برای بریس هاخواهد بود.

متخصص ارتودنسی شما ممکن است برای صاف کردن دندان شما، یک عمل جراحی جزئی را پیشنهاد کند که در آن استخوان و لثه ترمیم میشود. تا دندان به درستی در مکان مناسب و طبیعی خودش قرار بگیرد.

متخصص ارتودنسی همچنین ممکن است به شما پیشنهاد دهد که از روشی موسوم به ارتوگناتیک استفاده کنید. چنانچه شکل و ظاهر نامناسب دندان های شما در تکلم یا جویدن غذا اختلال ایجاد کند، به احتمال زیاد متخصص به شما توصیه خواهد کرد با این روش مشکل خود را حل کنید.

ملاقات با متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک برای دندان های کج شده

اگر تاکنون به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده اید به احتمال زیاد برای حل مشکل دندان های کج شده خود به یک متخصص ارتودنتیست ارجاع داده خواهید شد.

این متخصص، دهان، دندان و فک شما را معاینه می‌کند و یک ارزیابی کلی از ساختار بایت و فک شما را صورت خواهد داد. ارتودنتیست هرگونه نشانه و علامت حتی جزئی ترین آن ها را در جلسه ارزیابی با دقت بررسی می‌کند. او می‌خواهد بداند که آیا شمال حین تکلم و یا جویدن با مشکل روبرو هستید یا خیر.

در مراجل بعدی از دهان و دندان های شما اشعه ایکس گرفته خواهد شد. و یک قالب از دندان های شما ساخته می شود. اگر به بریس احتیاج داشته باشید، ارتودنتیست مناسب ترین بریس را برای شما سفارش خواهد داد. و در جلسه بعدی به دندان های شما متصل خواهد کرد.

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای آیا می ‌توان دندان های کج شده را صاف کرد؟ ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل