جستجو
تقویت مینای دندان
بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ نویسنده : رکسانا سروش

تقویت مینای دندان با 7 روش فوق العاده موثر برای تقویت مینای دندان

|897 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

تقویت مینای دندان

در این مقاله به معرفی 7 روش فوق العاده موثر برای تقویت مینای دندان می‌پردازیم. اگر با این روش‌ها مینا را تقویت کنید، در آینده مشکلات کمتری برای بهداشت دهان و دندان شما به وجود خواهد آمد.

در انتخاب نوع خمیر دندان نهایت حساسیت را داشته باشید

شاید فکر کنید که همه خمیردندان ها از یک فرمول ساخته می‌شوند و دقیقا مشابه هم هستند. اما لطفا شما چنین تصور اشتباهی نداشته باشید. اگر به قیمت خمیردندان ها توجه کنید می‌بینید که محدوده قیمت آن ها خیلی با هم تفاوت دارد. ما میتوانیم یک خمیردندان 2 هزار تومنی بخریم و یا حتی می‌توانیم خمیردانی به ارزش 50 هزار تومن داشته باشیم.

باور کنید همه خمیردندان ها خوب نیستند. بنابراین شما باید در انتخاب خمیر دندان دقت کنید و حساسیت به خرج دهید.

همیشه سعی کنید خمیردندانی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد. زیرا فلوراید یک تقویت کننده ذاتی برای تقویت مینای دندان است.

خمیردندان هایی که حاوی موارد زیر باشند میتوانند تا حداقل حدود 3 تا 12 درصد از تحلیل رفتن مینای دندان پیشگیری کنند:

  • سدیم کلراید
  • عنصر کلسیم محلول
  • فسفات
  • یون فلوراید


همه مواد بالا مواد معدنی محسب میشوند. مینا هم دقیقا از چنین مواد معدنی تشکیل شده است. زمانی که مینا تحلیل می‌رود یعنی با کمبود مواد معدنی مواجه میشود. استفاده از خمیر دندان های حاوی مواد معدنی بالا به تقویت مینا دندان کمک میکند.

جویدن آدامس بدون شکر برای تقویت مینای دندان

جویدن آدامس مادامی که بدون شکر باشد نه تنها ضرری برای دندان ها ندارد، بلکه فایده هم دارد. در کل فرآیند جویدن مفید است. زیرا باعث افزایش ترشح بزاق میشود.

اگر دقیقا پس از مصرف خوراکی های مفید یا مواد غذایی، آدامس بدون قند بجوید، بزاق دندان ترشح می‌شود. در بزاق، آنزیم هایی وجود دارند که به جذب کلسیم و فسفات کمک زیادی می‌کنند.

ترشح بزاق قادر است اسید تولید شده ناشی از تجزیه برخی از مواد غذایی در دهان را خنثی کند. و ph دهان را در محدوده تعادل نگاه می‌دارد. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که جویدن آدامس بدون قند در مدت 20 دقیقه به پیشگیری از پوسیدگی دندان های شما کمک زیادی میکند.

دور قند، شکر و نشاسته را خط بکشید ت مینای دندانتان سالم بماند

برخی غذاها واقعا برای سلامتی دندان ها و مینای دندان مضر هستند. برخی از این غذا حاوی مواد مغذی زیاد هستند و برای سلامتی کلی بدن ما مفید هستند. اما ماهیت آن ها به گونه ای است که به دندان ها آسیب میرسانند. به طور کلی موارد زیر برای سلامتی دندان ها مضر هستند و برای تقویت مینا دندان بهتر است کمتر مصرف شوند:

غذا ها و خوراکی های :

  • سفت و سخت
  • شیرین و سرشار از قند و شکر یا نشاسته
  • چسپناک
  • همراه با رنگ ها و شیرین کننده های مصنوعی
  • فرآوری شده
  • میوه ها، غذاها و خوراکی هایی که بزاق دهان را کاهش میدهند

غذاهایی که برای تقویت مینا مناسب هستند را بیشتر مصرف کنید

برای تقویت مینای دندان خود اگر هیچکاری هم نمیکنید، دست کم مواد غذایی حاوی مواد معدنی بخورید. بدن تمام تلاش خود را می کند تا مواد معدنی را جذب کند. وقتی ذخائر مواد معدنی بالا برود، بدن به صورت خودکار مینای تحلیل رفته را بازسازی میکند.

همه انواع لبنیات داراری مقادیر بالایی از مواد معدنی مثل کلسیم و فسفر هستند که در تولید و ترمیم مینای دندان نقش موثری دارند.

مسواک به صورت مکرر مینای دندانتان را تقویت می کند

مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی و خوراکی ها و حتی نوشیدنی هایی که باعث لکه دار شدن دندان ها میشود همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. دست کم روزی 2 بار باید با خمیر دندان های با کیفیت مسواک زد.

پیشتر از این می گفتند هر 6 ماه یکبار مسواک خود را باید تعویض کنید. اما اکنون توصیه میشود که هر 3 تا 4 ماه حتما اقدام به تعویض مسواک کنید.

هر بار که مسواک به دست می گیرید باید با اصول صحیح به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. و در همه جهات دندان ها را تمییز کنید. علاوه بر دندان ها، از تمیز کردن و مسواک زدن زبان هم نباید غافل شد. زیرا زبان محل تجمع شمار زیادی از باکتری ها است. و با هر بار برخورد به مینای دندان باعث انتقال باکتری به سطح آن می‌شود.

برای تقویت مینای دندان لازم است که مواد غذایی روی سطح یا لابلای دندان ها را با نخ دندان از بین ببرید زیرا اگر اینکار را نکنید، مینا فرسوده می‌شود.

اگر مشکل گوارشی دارید لطفا درمانش کنید

هیچکس نمی‌تواند ارتباط بین دستگاه گوارش و عملکرد گوارشی را با سلامت دهان و دندان انکار کند. اما متاسفانه افراد کمی به این ارتباط توجه می‌کنند. اگر سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری دارید حتما باید آن را درمان یا مدیریت کنید.

بازگشت اسید به مری و دهان می‌تواند محیط دهان را اسیدی کنید. محیط اسیدی نیز بدترین محیط برای مینای دندان باشد. بنابراین برای تقویت مینا دندان باید مشلات گوارشی را درمان یا مدیریت کنید.

دندان قروچه را درمان کنید

دندان قروچه حالتی است که در آن شخص بدون اینکه متوجه شود به صورت غیر ارادی دندان های خود را روی هم کشیده یا به اصطلاح میسابد. به دندان قروچه براکسیسم نیز گفته میشود. این وضعیت بیشتر در طول شب اتفاق می‌افتد.

در این وضعیت دندان ها فشار زیادی بر روی هم وارد می کنند و به مرور زمان مینای دندان فرسوده می شود. طول دندان نیز کم میشود.برای پیشگیری از سایش مینا و تقویت مجدد آن حتما به درمان دندان قروچه اقدام کنید.

بیشتر بخوانید : فلورایدتراپی دندان در شیراز

امتیاز شما به این مطلب:
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای تقویت مینای دندان با 7 روش فوق العاده موثر برای تقویت مینای دندان ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل