جستجو
چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنیم؟ خطرات تعویض نکردن مسواک
بروزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ نویسنده : امین روغنیان

چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنیم؟ خطرات عدم تعویض به موقع مسواک

|66 بازدید
|
0 کامنت
مطالعه: 3 دقیقه

همه ما میدانیم که باید روزی دو بار مسواک بزنیم اما مسواک هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟ هرچند نوع (برقی یا معمولی) و حالت مسواک زدن در عمر آن تاثیر دارد دندانپزشکان معتقدند هر ۳ تا ۴ ماه یکبار باید مسواکمان را تعویض کنیم. در این مقاله دندانپزشکان ایران با ما درباره کی و چرا باید مسواک را عوض کنیم می خوانید.

بیشتر افراد از خطرات و عوارض عوض نکردن مسواک مانند ژنژیویت و بیماری های لثه اطلاعی ندارند. جالب است بدانید که نزدیک به ۸۰٪ بزرگسالان در آمریکا به بیماری ژنژیویت که اولین مرحله از بیماری خطرناک پریودنتیت لثه است مبتلا هستند.

چه موقع و هر چند وقت یکبار باید مسواک را عوض کرد؟ کی مسواک خود را تعویض کنیم؟

چه موقع و هر چند وقت یکبار باید مسواک را عوض کرد؟

مسواک زدن بهترین و ساده ترین راه رعایت بهداشت دهان برای از بین بردن پلاک دندان و جلوگیری از بیماری لثه است. به مرور زمان مسواک بخاطر تماس با باکتری ها، ذرات غذا، خون و بزاق آلوده و کثیف می شود. برای اینکه مسواک تاثیر مناسبی در جلوگیری از پوسیدگی دندان داشته باشد باید تمیز باشد و مو یا الیاف آن سالم و محکم باشند.

زمانی که موهای مسواک پخش یا کج و معوج شوند نمی توانند فضای بین دندان یا پلاک باکتری را به خوبی تمیز کنند. بنابراین مسواکها عمر مفید دارند و در بلندمدت کارایی خود را از دست می دهند پس باید تعویض شوند. دندانپزشکان توصیه می کنند هر ۳ یا ۴ ماه یکبار یا زودتر باید مسواک دستی (معمولی) خود را عوض کنید.

با مراجعه به بهترین دندانپزشکان شیراز سلامت دندان خود را معاینه کنید.

۱. زمان تعویض مسواک معمولی (دستی)

مسواک های معمولی دستی باید نهایت هر ۳ یا ۴ ماه یکبار یا زمانی که الیاف آنها ساییده و کج شد عوض شوند. طبق تحقیقات، عمر مفید مسواک بیشتر از مدت زمان استفاده به تکنیک مسواک زدن شما بستگی دارد. همچنین اگر الیاف یا براش موها زرد و بدبو شدند فورا باید مسواک خود را تعویض کنید.

بیشتر درباره انواع مسواک معمولی (نرم متوسط زبر) و مخصوص دندانپزشکی بخوانید

۲. موقع تعویض سری مسواک برقی (الکتریکی)

مسواک برقی با چرخش یا لرزش سطح دندان ها را به سرعت تمیز می کند. معمولا موهای مسواک برقی کوتاه تر از نوع دستی است بنابراین الیاف سری زودتر پخش و خراب می شوند.

سری مسواک برقی باید هر ۳ ماه یکبار عوض شود اما اگر الیاف کج یا زرد شدند باید زودتر سری را عوض کنید. در ادامه خصوصیات و علائم مسواک خراب را بررسی می کنیم.

چه موقع مسواکمان را قبل ۳ ماه عوض کنیم؟

برای این که بدانیم چه موقع باید مسواک خود را عوض کنیم باید هر چند وقت یک بار آن را بررسی کنیم. تحقیقات نشان می دهد تکنیک مسواک زدن و میزان فشاری که می آورید اصلی ترین عامل فرسایش فیزیکی و کاهش عمر مسواکتان است. بنابراین مجبورید زود به زود مسواکتان را تعویض کنید.

نشانه هایی که باید مسواک خود را عوض کنید:

 • ساییدگی الیاف (یعنی موها بیشتر از عرض بدنه پخش و پراکنده شوند)
 • الیاف یا مواهای مسواک نرمتر (پلاک تمیز نمی شود) یا سفتتر از حالت عادی هستند (لثه زخم می شود)
 • الیاف کامل خم یا کج شدند (پس بین دندان نمی روند)
 • تغییر رنگ یا بوی بد: مسواکی که لک یا بدبو شود نشانه آلودگی و عفونت است

چرا باید مسواک را عوض کرد؟ خطرات و عوارض عوض نکردن مسواک

چرا باید مسواک را عوض کرد؟ خطرات عوض نکردن مسواک

هر ۳ ماه یکبار یا در صورت مشاهده نشانه های ساییدگی، باید مسواک خود را عوض کنیم. بسیاری از افراد می پرسند چرا باید مسواک را عوض کرد؟

با اینکه مسواک برای بهداشت دهان و پاکسازی غذا یا پلاک دندان ضروری است، ممکن است انواع میکروب و آلودگی روی سطح آن تجمع و رشد کنند. این موضوع می تواند باعث انتقال باکتری، قارچ و عفونت به دهان یا بوی بد دهان (هالیتوزیس) می شود.

علاوه بر این مسواک خراب با الیاف نرم یا پخش نمی تواند پلاک باکتری و باقی مانده غذا بین دندانها را تمیز کند و به مرور زمان پلاک باکتری (جرم) روی دندان رسوب و تجمع می کند. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان، انواع بیماری های لثه (مانند ژنژیویت) یا سایر بیماری های دهان افزایش می یابد. برای جلوگیری از بیماری لثه باید بدانید:

خطرناکترین و بهترین محل نگهداری مسواک در خانه کجاست؟ مسواک را کجا نگه داریم؟

نکات بهداشتی مراقبت از مسواک

علاوه بر تعویض مسواک هر ۳ ۴ ماه یک بار، بهتر است نکات بهداشتی مراقبت از مسواک را رعایت کنید:

 • هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید.
 • بعد از مسواک زدن آن را با آب تمیز بشویید.
 • برای ضد عفونی مسواک خود را داخل دهانشویه یا محلول ضد عفونی کننده نگذارید.
 • آن را بجای ظرف سربسته در معرض هوا نگه دارید تا خشک شود.

عوارض و خطرات عوض نکردن مسواک

برخلاف تصور عموم، استفاده طولانی از مسواک کهنه و خراب کمکی به پاکسازی دندان نمی کند. بلکه برعکس باعث انتقال انواع باکتری و بیماری به دهان و دندان می شود.

خطرات استفاده از مسواک کهنه و خراب:

 • رسوب جرم یا پلاک دندان: لکه های قهوه ای و زرد ناشی از جرم و پلاک باکتری.
 • پوسیدگی دندان: آیا لکه های سفید روی دندان نشانه پوسیدگی است؟
 • خونریزی و حساسیت لثه به علت التهاب یا همان بیماری ژنژیویت لثه
 • بیماری شدید لثه یا پریودنتیت که باعث عفونت و آسیب غیر قابل بازگشت به سلامت لثه می شود
 • بوی بد دهان (هالیتوزیس)

آیا تعویض مسواک بعد از بیماری (مانند کرونا) ضروری است؟

بسیاری از افراد معتقدند بعد از ابتلا به بیماری های مسری باید مسواک را تعویض کرد. اما دندانپزشکان و متخصصان معتقدند بعد از مریضی لازم نیست مسواک را ضد عفونی کنید یا آن را دور بیندازید (VeryWellHealth).

بجز در مواردی که فرد مبتلا به بیماری ها نقص ایمنی است، بیماری های مسری مانند کووید (کرونا) یا سرماخوردگی از طریق مسواک باعث مریضی مجدد ما نمی شوند. البته اگر احساس کردید مسواک آلوده است تعویض آن ضرری ندارد.

خلاصه و توصیه دندانپزشکان ایران: مسواک را کی عوض کنیم؟

برای اینکه لبخندی زیبا و دندان هایی سالم داشته باشیم باید روزی دوبار و هربار حداقل به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنیم. اما باید دقت کنید که مسواک کهنه و قدیمی منبع آلودگی و محلی برای رشد باکتری است.

به همین علت باید هر ۳ ماه یکبار، سری مسواک برقی و هر ۳ تا ۴ ماه یک بار مسواک معمولی خود را عوض کنیم. البته عمر مسواکی که الیاف آن تغییر حالت یا رنگ دادند تمام است و باید زودتر از این مدت عوض شود. عوض نکردن مسواک احتمال پوسیدگی دندان، عقب روی یا تحلیل لثه، التهاب یا بیماری ژنژیویت لثه و همچنین عفونت و آفت دهان را افزایش می دهد.

اول مسواک بزنیم یا نخ دندان و دهانشویه؟ ترتیب بهداشت دندان

امیدواریم این مقاله به سوالات شما درباره مدت زمان استفاده از مسواک اینکه چند وقت یکبار باید آن را عوض کرد پاسخ داده باشد. شما می توانید با دندانپزشکان ایران از بهترین دندانپزشک شیراز، تهران یا شهر خود آنلاین نوبت بگیرید و سلامت دندان و لبخند خود را تضمین کنید.

منبع: مقالات عادات درست بهداشت دهان و دندان Colgate و VeryWellHealth

امتیاز شما به این مطلب:
5/5 - (3 رای)
مطالب پیشنهادی

سوالات و نظرات خود را برای چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنیم؟ خطرات عدم تعویض به موقع مسواک ارسال کنید

0 کاربر تا الان نظر داده اند

اشتراک گذاری با دوستان از طریق :
واتساپ پیامک تلگرام ایمیل